Aktualności

Samolot to najszybszy i najbezpieczniejszy środek transportu a w wielu przypadkach jedyny możliwy. Ciąża nie stanowi przeciwskazania do tego typu podróży, ale należy właściwie się do niej przygotować.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejZ cyklu Mama na wakacjach – przygotowania do podróży samolotem 

Niedokrwistość to stan, w którym poziom hemoglobiny i/lub czerwonych krwinek jest obniżony w porównaniu do przyjętych norm. Objawy wynikają ze stopnia niedotlenienia tkanek m.in. nietolerancja wysiłku fizycznego, łamliwość paznokci, włosów. Niedokrwistość w ciąży jest istotnym problemem położniczym, który bezpośrednio wpływa na stan ciężarnej, płód, noworodka oraz na przebieg porodu i połogu.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejW jaki sposób niedokrwistość wpływa na ciężarną i rozwijający się płód? 

Po majówce nadszedł czas na wakacje. W biurach podróży możemy przebierać w ofertach wycieczek do wielu krajów często położonych kilka – kilkanaście godzin lotu od nas. Ogólnie nie stanowi to problemu i jesteśmy w stanie się „przemęczyć” aby tylko pozwiedzać. „Problem” powstaje kiedy jesteś w ciąży, ponieważ nie każdy środek transportu jest wskazany a tym bardziej ilość czasu w nim spędzony. W celu rozwiania wątpliwości rozpoczynamy cykl Mama na wakacjach w którym będziemy opisywali plusy i minusy każdego środka transportu oraz niektórych celów podróży.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejWielkimi krokami zbliżamy się do sezonu urlopowego. Czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne? 

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną. Co ciekawe cukrzyca ciążowa (czwarty typ w ogólnej klasyfikacji tej choroby) jest obok nadciśnienia tętniczego, niedokrwistości oraz gestozy jednym z najczęstszych i najcięższych powikłań występujących w czasie ciąży. Nieleczona powoduje szereg negatywnych następstw zarówno dla matki, jak i płodu. Jakie są prawdopodobne mechanizmy prowadzące do rozwoju cukrzycy ciążowej?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejJakie są przyczyny rozwoju cukrzycy ciążowej? 

Hiperglikemia w ciąży

Data: 30 Kwiecień 2019

Jednym z badań, które muszą wykonać kobiety w ciąży jest doustny test tolerancji glukozy. W przypadku otrzymanych wyników badań lekarz może podejrzewać lub nie cukrzycę. Jakie są kryteria diagnostyczne dla hiperglikemii?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejHiperglikemia w ciąży 

Istnieje kilka zmiennych, które przyczyniają się rozwoju zaburzenia jakim jest obniżenie narządów miednicy. Natomiast podkreśla się, że najsilniejszym pojedynczym czynnikiem jest przebyty poród. Dlaczego?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejPowracamy do zaburzenia obniżania narządów miednicy — czy wiesz, że poród jest jednym z czynników ryzyka? 

Niedożywienie wynika z niewystarczającego przyjmowania kalorii, składników odżywczych. U kobiet w ciąży niedożywienie istotnie wpływa na rozwój dziecka m.in. zwiększenie ryzyka nadciśnienia tętniczego, rozwoju insulinooporności a później cukrzycy.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejW jaki sposób niedożywienie kobiety w ciąży wpływa na rozwijający się płód? 

Wesołych Świąt!

Data: 19 Kwiecień 2019

więcejWesołych Świąt! 

Obniżanie narządów miednicy (POP, pelvic organ prolapse) zdefiniowano jako dające dolegliwości obniżanie jednego lub więcej spośród następujących organów: przedniej ściany pochwy, tylnej ściany pochwy, macicy lub szczytu pochwy (po histerektomii).

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejObniżanie narządów miednicy – powszechne zaburzenie o którym się nie mówi? 

W trakcie diagnostyki nadciśnienia tętniczego należy uwzględnić fizjologiczne zmiany w zakresie układu naczyniowego u kobiet z prawidłowo przebiegającą ciążą. Polegają one na zmniejszeniu oporu obwodowego i w konsekwencji — obniżeniu ciśnienia tętniczego, głównie rozkurczowego.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejDiagnostyka nadciśnienia tętniczego u kobiet w ciąży