Aktualności

Po majówce nadszedł czas na wakacje. W biurach podróży możemy przebierać w ofertach wycieczek do wielu krajów często położonych kilka – kilkanaście godzin lotu od nas. Ogólnie nie stanowi to problemu i jesteśmy w stanie się „przemęczyć” aby tylko pozwiedzać. „Problem” powstaje kiedy jesteś w ciąży, ponieważ nie każdy środek transportu jest wskazany a tym bardziej ilość czasu w nim spędzony. W celu rozwiania wątpliwości rozpoczynamy cykl Mama na wakacjach w którym będziemy opisywali plusy i minusy każdego środka transportu oraz niektórych celów podróży.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejWielkimi krokami zbliżamy się do sezonu urlopowego. Czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne? 

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną. Co ciekawe cukrzyca ciążowa (czwarty typ w ogólnej klasyfikacji tej choroby) jest obok nadciśnienia tętniczego, niedokrwistości oraz gestozy jednym z najczęstszych i najcięższych powikłań występujących w czasie ciąży. Nieleczona powoduje szereg negatywnych następstw zarówno dla matki, jak i płodu. Jakie są prawdopodobne mechanizmy prowadzące do rozwoju cukrzycy ciążowej?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejJakie są przyczyny rozwoju cukrzycy ciążowej? 

Hiperglikemia w ciąży

Data: 30 Kwiecień 2019

Jednym z badań, które muszą wykonać kobiety w ciąży jest doustny test tolerancji glukozy. W przypadku otrzymanych wyników badań lekarz może podejrzewać lub nie cukrzycę. Jakie są kryteria diagnostyczne dla hiperglikemii?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejHiperglikemia w ciąży 

Istnieje kilka zmiennych, które przyczyniają się rozwoju zaburzenia jakim jest obniżenie narządów miednicy. Natomiast podkreśla się, że najsilniejszym pojedynczym czynnikiem jest przebyty poród. Dlaczego?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejPowracamy do zaburzenia obniżania narządów miednicy — czy wiesz, że poród jest jednym z czynników ryzyka? 

Niedożywienie wynika z niewystarczającego przyjmowania kalorii, składników odżywczych. U kobiet w ciąży niedożywienie istotnie wpływa na rozwój dziecka m.in. zwiększenie ryzyka nadciśnienia tętniczego, rozwoju insulinooporności a później cukrzycy.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejW jaki sposób niedożywienie kobiety w ciąży wpływa na rozwijający się płód? 

Wesołych Świąt!

Data: 19 Kwiecień 2019

więcejWesołych Świąt! 

Obniżanie narządów miednicy (POP, pelvic organ prolapse) zdefiniowano jako dające dolegliwości obniżanie jednego lub więcej spośród następujących organów: przedniej ściany pochwy, tylnej ściany pochwy, macicy lub szczytu pochwy (po histerektomii).

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejObniżanie narządów miednicy – powszechne zaburzenie o którym się nie mówi? 

W trakcie diagnostyki nadciśnienia tętniczego należy uwzględnić fizjologiczne zmiany w zakresie układu naczyniowego u kobiet z prawidłowo przebiegającą ciążą. Polegają one na zmniejszeniu oporu obwodowego i w konsekwencji — obniżeniu ciśnienia tętniczego, głównie rozkurczowego.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejDiagnostyka nadciśnienia tętniczego u kobiet w ciąży 

W Polsce każdego roku u 30 tysięcy ciężarnych stwierdza się nadciśnienie tętnicze. Dane z lat 1998–2006 wskazują, że w Stanach Zjednoczonych liczba hospitalizacji okołoporodowych ciężarnych kobiet z nadciśnieniem tętniczym wzrosła w tym czasie z 67,2 do 81,4 na 1000 porodów. Jak wyglądają kryteria klasyfikacji nadciśnienia tętniczego u kobiet w ciąży?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejKlasyfikacja nadciśnienia tętniczego w ciąży 

Epidemiologia zespołu HELLP

Data: 4 Kwiecień 2019

W 1982 roku na łamach American Journal of Obstetrics and Gynecology po raz pierwszy pojawił się opis ciężkiego powikłania nadciśnienia u ciężarnych, manifestującego się trzema kluczowymi objawami: hemolizą, zwiększoną aktywnością enzymów wątrobowych oraz małopłytkowością. Autor publikacji, doktor Louis Weinstein, stworzył do dziś używany akronim i nazwał powyższą triadę objawów zespołem HELLP.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejEpidemiologia zespołu HELLP