Jedynym źródłem pokarmu do 4-5 miesiąca życia noworodka powinno być mleko matki, które poprzez swój unikalny skład dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Poza odżywianiem mleko kobiece wpływa na szereg innych procesów np. immunomodulację a sama czynność - przystawianie do piersi istotnie wpływa na rozwój psychosomatyczny dziecka.
Artykuł dostępny TUTAJ
więcejWpływ karmienia piersią na prawidłowy rozwój noworodka
Karmienie piersią jest naturalną czynnością, która ma wiele zalet zarówno dla niemowlęcia jak i matki. Niestety w latach 80-tych zarzucano, że wszelkie dolegliwości dziecka wynikają z niewłaściwego składu mleka matki lub jego niedoboru. Wówczas do gry wchodziły mieszanki elementarne, tym samym powodując zmniejszenie a później zanik laktacji.
Artykuł dostępny TUTAJ
Zarówno nadmiar, jak i niedobór witamin, mikro- i makroelementów może wyzwalać programowanie wewnątrzmaciczne.
Artykuł dostępny TUTAJ
więcejProgramowanie płodowe – zaburzenia witamin i mikroelementów
Nadwaga i otyłość ciężarnej są istotnymi czynnikami biorącymi udział w etiologii chorób przewlekłych u potomstwa.
Artykuł dostępny TUTAJ
Niedobór składników odżywczych podczas ciąży prowadzi do wewnątrzmacicznego zahamowania wzrastania płodu.
Artykuł dostępny TUTAJ
Programowanie płodowe ma miejsce wtedy, gdy środowisko optymalne dla rozwijającego się płodu zostaje zakłócone przez szkodliwe czynniki, szczególnie w krytycznych okresach rozwoju narządów priorytetowych dla organizmu.
Artykuł dostępny TUTAJ
Podczas życia wewnątrzmacicznego płód znajduje się pod wpływem wielu różnych czynników, w większości oddziałujących na nowo powstający organizm przez matkę.
Artykuł dostępny TUTAJ
Egzogenny progesteron stosowany w zapobieganiu porodowi przedwczesnemu nie jest panaceum na leczenie tego powikłania ciąży. Wyniki kilku ostatnio opublikowanych, dobrze zaprojektowanych badań, wykazały jednak istnienie wskazań w których po zastosowaniu preparatów z progesteronem uzyskano zmniejszenie ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego.
Artykuł dostępny TUTAJ
więcejStosowanie progesteronu w zapobieganiu porodowi przedwczesnemu
Na podstawie metaanalizy oceniającej niedowagę w ciąży na wcześniejszy poród zauważono związek między niską masą ciała kobiet a porodem przedwczesnym.
Artykuł dostępny TUTAJ
Badania potwierdzają związek między niedokrwistością u matki a występowaniem porodu przedwczesnego.
Artykuł dostępny TUTAJ