Aktualności

Wobec postępującej i narastającej w Polsce epidemii koronawirusem COVID19, zgodnie z wydanymi zaleceniami wstrzymania odwiedzin w szpitalach, analogiczne postępowanie powinno dotyczyć odbywania tzw. „porodów rodzinnych”.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejStanowisko PTGiP i Konsultanta Krajowego w sprawie porodów rodzinnych w obliczu COVID-19  

W dobie pandemii COVID-19 powstaje wiele pytań i wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa dziecka i matki. 13 Marca 2020 WHO (World Health Organization) wydało zalecenia dotyczące m.in. karmienia piersią dla kobiet z podejrzeniem lub infekcją COVID-19.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejKarmienie piersią w dobie pandemii COVID-19 

Dieta wegetariańska jest jedną z najpopularniejszych diet na świecie, której pojęcie nie jest jednoznaczne. Istnieje wiele rodzajów diet wegetariańskich różniących się przede wszystkim wyborem grup produktów. Czy są one odpowiednie dla mam, które karmią piersią?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejDieta wegetariańska w okresie laktacji 

Od lat krąży wiele mitów odnośnie wpływu żywienia kobiet karmiących na występowanie alergii u dzieci. Stosowane są przeróżne diety eliminacyjne, które powodują więcej szkody niż pożytku. Czy w tym szumie medialnym rzeczywiście dieta w okresie laktacji musi być specjalnie dobierana?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejJak wygląda dieta matki karmiącej?  

Skład jakościowy i ilościowy mleka matki jest dynamiczny, możliwie najlepiej dopasowany do potrzeb oraz możliwości trawiennych, metabolicznych zarówno noworodków jak i wcześniaków.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejDlaczego mleko matki jest tak istotne w diecie noworodka? 

Jedynym źródłem pokarmu do 4-5 miesiąca życia noworodka powinno być mleko matki, które poprzez swój unikalny skład dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Poza odżywianiem mleko kobiece wpływa na szereg innych procesów np. immunomodulację a sama czynność - przystawianie do piersi istotnie wpływa na rozwój psychosomatyczny dziecka.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejWpływ karmienia piersią na prawidłowy rozwój noworodka 

Karmienie piersią jest naturalną czynnością, która ma wiele zalet zarówno dla niemowlęcia jak i matki. Niestety w latach 80-tych zarzucano, że wszelkie dolegliwości dziecka wynikają z niewłaściwego składu mleka matki lub jego niedoboru. Wówczas do gry wchodziły mieszanki elementarne, tym samym powodując zmniejszenie a później zanik laktacji.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejZalety karmienia piersią dla kobiet 

Zarówno nadmiar, jak i niedobór witamin, mikro- i makroelementów może wyzwalać programowanie wewnątrzmaciczne.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejProgramowanie płodowe – zaburzenia witamin i mikroelementów 

Nadwaga i otyłość ciężarnej są istotnymi czynnikami biorącymi udział w etiologii chorób przewlekłych u potomstwa.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejProgramowanie płodowe - otyłość