Aktualności

Dieta wegetariańska jest jedną z najpopularniejszych diet na świecie, której pojęcie nie jest jednoznaczne. Istnieje wiele rodzajów diet wegetariańskich różniących się przede wszystkim wyborem grup produktów. Czy są one odpowiednie dla mam, które karmią piersią?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejDieta wegetariańska w okresie laktacji 

Od lat krąży wiele mitów odnośnie wpływu żywienia kobiet karmiących na występowanie alergii u dzieci. Stosowane są przeróżne diety eliminacyjne, które powodują więcej szkody niż pożytku. Czy w tym szumie medialnym rzeczywiście dieta w okresie laktacji musi być specjalnie dobierana?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejJak wygląda dieta matki karmiącej?  

Skład jakościowy i ilościowy mleka matki jest dynamiczny, możliwie najlepiej dopasowany do potrzeb oraz możliwości trawiennych, metabolicznych zarówno noworodków jak i wcześniaków.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejDlaczego mleko matki jest tak istotne w diecie noworodka? 

Jedynym źródłem pokarmu do 4-5 miesiąca życia noworodka powinno być mleko matki, które poprzez swój unikalny skład dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Poza odżywianiem mleko kobiece wpływa na szereg innych procesów np. immunomodulację a sama czynność - przystawianie do piersi istotnie wpływa na rozwój psychosomatyczny dziecka.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejWpływ karmienia piersią na prawidłowy rozwój noworodka 

Karmienie piersią jest naturalną czynnością, która ma wiele zalet zarówno dla niemowlęcia jak i matki. Niestety w latach 80-tych zarzucano, że wszelkie dolegliwości dziecka wynikają z niewłaściwego składu mleka matki lub jego niedoboru. Wówczas do gry wchodziły mieszanki elementarne, tym samym powodując zmniejszenie a później zanik laktacji.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejZalety karmienia piersią dla kobiet 

Zarówno nadmiar, jak i niedobór witamin, mikro- i makroelementów może wyzwalać programowanie wewnątrzmaciczne.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejProgramowanie płodowe – zaburzenia witamin i mikroelementów 

Nadwaga i otyłość ciężarnej są istotnymi czynnikami biorącymi udział w etiologii chorób przewlekłych u potomstwa.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejProgramowanie płodowe - otyłość 

Niedobór składników odżywczych podczas ciąży prowadzi do wewnątrzmacicznego zahamowania wzrastania płodu.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejProgramowanie płodowe - niedożywienie 

Programowanie płodowe ma miejsce wtedy, gdy środowisko optymalne dla rozwijającego się płodu zostaje zakłócone przez szkodliwe czynniki, szczególnie w krytycznych okresach rozwoju narządów priorytetowych dla organizmu.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejCzynniki inicjujące programowanie płodowe 

Podczas życia wewnątrzmacicznego płód znajduje się pod wpływem wielu różnych czynników, w większości oddziałujących na nowo powstający organizm przez matkę.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejWpływ wielu różnych czynników na płód