Aktualności

Niedobór składników odżywczych podczas ciąży prowadzi do wewnątrzmacicznego zahamowania wzrastania płodu.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejProgramowanie płodowe - niedożywienie 

Programowanie płodowe ma miejsce wtedy, gdy środowisko optymalne dla rozwijającego się płodu zostaje zakłócone przez szkodliwe czynniki, szczególnie w krytycznych okresach rozwoju narządów priorytetowych dla organizmu.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejCzynniki inicjujące programowanie płodowe 

Podczas życia wewnątrzmacicznego płód znajduje się pod wpływem wielu różnych czynników, w większości oddziałujących na nowo powstający organizm przez matkę.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejWpływ wielu różnych czynników na płód 

Egzogenny progesteron stosowany w zapobieganiu porodowi przedwczesnemu nie jest panaceum na leczenie tego powikłania ciąży. Wyniki kilku ostatnio opublikowanych, dobrze zaprojektowanych badań, wykazały jednak istnienie wskazań w których po zastosowaniu preparatów z progesteronem uzyskano zmniejszenie ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejStosowanie progesteronu w zapobieganiu porodowi przedwczesnemu 

Na podstawie metaanalizy oceniającej niedowagę w ciąży na wcześniejszy poród zauważono związek między niską masą ciała kobiet a porodem przedwczesnym.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejWpływ masy ciała na poród przedwczesny 

Badania potwierdzają związek między niedokrwistością u matki a występowaniem porodu przedwczesnego.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejNiedokrwistość a poród przedwczesny  

Badania potwierdzają, że odżywianie przed ciążą wpływa na poród oraz noworodka.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejWpływ żywienia na poród przedwczesny 

Poród przedwczesny

Data: 17 Styczeń 2020

Poród przedwczesny definiuje się jako ukończenie ciąży pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. To powikłanie ciąży stanowi poważne wyzwanie dla współczesnego położnictwa i perinatologii oraz jest ogromnym problemem dla systemów opieki zdrowotnej, jak również dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejPoród przedwczesny 

Żelazo

Data: 10 Styczeń 2020

Niedobór żelaza prowadzi do niedokrwistości, zaburzeń odporności, pogorszenia koncentracji, zaburzeń rytmu pracy serca. Anemia w przebiegu ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego oraz wpływa na niższą masę urodzeniową dziecka.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejŻelazo 

Foliany

Data: 7 Styczeń 2020

Wszystkie kobiety w wieku rozrodczym powinny uwzględniać w swojej diecie produkty bogate w foliany. Kobiety w wieku rozrodczym planujące ciążę powinny dodatkowo stosować suplementację folianami przez okres co najmniej 12 tygodni przed koncepcją. Kobiety powinny kontynuować suplementację folianami przez cały okres ciąży oraz okres połogu i karmienia piersią. W suplementacji należy brać pod uwagę preparaty o udokumentowanym składzie i działaniu.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejFoliany