Serdecznie zapraszamy do udziału w Kongresie Naukowym PTGP. Zachęcamy do zapoznania się z programem szczegółowym oraz wydarzeniami towarzyszącymi na www.kongresptgp.pl .
więcejXXXIII Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników
Zachęcamy do zapoznania się z pierwszym w tym roku numerem Ginekologii Polskiej.
Analiza przeprowadzona przez amerykańskich ginekologów potwierdziła, że u kobiet, które nie mają innych wskazań do wycięcia macicy, w trakcie operacyjnego leczenia wypadania narządu rodnego nie należy przeprowadzać histerektomii. Postępowanie takie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem powikłań okołooperacyjnych oraz ze zmniejszonym ryzykiem erozji taśmy.
więcejCzy histerektomia jest konieczna w leczeniu zaburzeń statyki narządu rodnego?
Zachęcamy do zapoznania się z numerem 5/2017 czasopisma "Ginekologia i Perinatologia Praktyczna".
więcejNowy numer "Ginekologii i Perinatologii Praktycznej" już dostępny
Zachęcamy do zapoznania się z numerem 12 (2017) czasopisma Ginekologia Polska.
Rokowanie u chorych z zaawansowanym rakiem jajnika pozostaje niekorzystne. W przeciągu 5 lat od rozpoznania choroby u 75% pacjentek dochodzi do nawrotu nowotworu. Brak zadowalających efektów dotychczasowych metod postępowania u chorych z rakiem jajnika stanowi podstawę do dalszych poszukiwań nowych terapii. Nowe spojrzenie na możliwość włączenia inhibitorów aromatazy do takiego postępowania przynoszą wyniki i wnioski pochodzące ze szwajcarskiego badania przedstawionego na ASCO 2017 r., a następnie opublikowane w Gynecologic Oncology.
więcejPrzydatność inhibitorów aromatazy w leczeniu podtrzymującym niskozróżnicowanego raka jajnika
W badaniu zaprezentowanym w American Journal of Obstetrics and Gynecology przeanalizowano wpływ lewonorgestrelu, stosowanego w postaci wkładki domacicznej, na laktację u kobiet bezpośrednio po porodzie oraz z odroczonym okresem zastosowania.
więcejWkładka domaciczna z lewonorgestrelem a karmienie piersią
Progesteron dopochwowy zmniejsza ryzyko porodu przedwczesnego i złego stanu noworodków u kobiet ze skróconą szyjką macicy w drugim trymestrze ciąży — na podstawie wyników metaanalizy opublikowanych w American Journal of Obstetrics and Gynecology.
Zachęcamy do zapoznania się z numerem 11/2017 „Ginekologii Polskiej”, dostępnym na stronie: https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/issue/current .