Aktualności

Aktywność fizyczna powinna stanowić nieodzowny element dnia dla każdego z nas, a szczególnie dla chorych na cukrzycę. W wielu badaniach udowodniono, że aerobowy wysiłek fizyczny uwrażliwia tkanki na insulinę, czyli poprawia tolerancję glukozę i zmniejsza objawy choroby.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejKontynuujemy Cykl cukrzyca w ciąży — czy i jaka aktywność fizyczna jest wskazana? 

Zalecany poziom spożywania węglowodanów mieści się w przedziale 40–50% całodziennego zapotrzebowania kalorycznego. Pamiętajmy jednak, że w głównej mierze mają to być cukry złożone. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejZ cyklu cukrzyca w ciąży — cała prawda o węglowodanach 

Cukrzycę uznaję się za jedną z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku, charakteryzującą się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Mając cukrzycę planowanie ciąży ma istotny wpływ na jej przebieg, ponieważ redukuje wystąpienie zdarzeń niepożądanych u matki i płodu/noworodka.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejJak zaplanować ciążę mając cukrzycę? — rozpoczynamy cykl cukrzyca w ciąży 

Dzień dobry po wakacjach

Data: 6 Wrzesień 2019

Okres wakacji dobiega końca a my wracamy do Was ze zdwojoną siłą! Kolejnym artykułem rozpoczniemy cykl cukrzycy w ciąży, która staje się jedną z głównych chorób towarzyszących w tym okresie. Przybliżymy tematykę, metodykę radzenia sobie z tą chorobą, na co zwracać uwagę przy wybieraniu aktywności fizycznej, obalimy dietetyczne (i nie tylko) mity.

więcejDzień dobry po wakacjach 

Już jest nowy wykaz czasopism!

Prawie 31 tysięcy — tyle pozycji liczy nowy wykaz czasopism i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych ogłoszony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

więcejNowy wykaz czasopism został ogłoszony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 

Jod — nieoceniony pierwiastek

Data: 14 Czerwiec 2019

Jod jest niezbędnym pierwiastkiem w funkcjonowaniu tarczycy. Organ ten produkuje hormony, które odpowiadają za rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego, mięśni i serca.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejJod — nieoceniony pierwiastek 

Jeżeli wyjeżdżamy w czasie ciąży do krajów gdzie standardy sanitarne pozostawiają wiele do życzenia musimy podjąć szczególne środki ostrożności.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejZ cyklu Mama na wakacjach — profilaktyka chorób przenoszonych drogą pokarmową 

Kwas foliowy jest odpowiedzialny za regulację wzrostu i podziału komórek układu pokarmowego, nerwowego i krwiotwórczego. Dlatego w okresie prekoncepcyjnym, w ciąży oraz w trakcie laktacji istotnym jest prawidłowa podaż tej witaminy.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejDlaczego zwracamy szczególną uwagę na spożywanie kwasu foliowego w ciąży? 

Wybierając się na wakacje do egzotycznych krajów musimy wpierw zaszczepić się przeciw chorobom tropikalnym. Lista obowiązkowych szczepień jest dostępna m.in. u lekarza. Problem pojawia się w przypadku ciąży, czy w tym stanie należy poddać się szczepieniom?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejZ cyklu Mama na wakacjach — szczepienia obowiązkowe przed podróżą 

Żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla człowieka, ponieważ wchodzi w skład hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu do komórek. Niedobór między innymi żelaza w organizmie powoduje upośledzenie funkcji erytrocytów a tym samym przyczynia się do rozwoju niedokrwistości. Z tego względu bardzo ważnym jest jego prawidłowa podaż. Czy jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednią ilość żelaza z dietą?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejCzy żywienie w niedokrwistości ma znaczenie? — Kilka słów o żelazie