Aktualności

Spożywany pokarm ma ogromny wpływ na zdrowie matki oraz rozwijającego się płodu. Podstawą żywienia kobiety ciężarnej powinna być zbilansowana, różnorodna dieta, uzupełniona o suplementację poszczególnych witamin i składników mineralnych w dawkach optymalnych dla właściwego wzrastania płodu i zdrowia matki.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejOdżywianie w ciąży - zapotrzebowanie energetyczne 

Żywienie w cukrzycy ma znaczenie! Szczególnie w czasie ciąży. Prawidłowy rozkład posiłków - 5 do 6 oraz skład każdego z nich jest kluczowe do kontroli metabolicznej cukrzycy.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejZ cyklu cukrzyca w ciąży - planowanie dobowego jadłospisu 

Patofizjologia krwotoku

Data: 25 Październik 2019

Październik to miesiąc powrotów na studia, także i my wracamy do Was z nową porcją ciekawych materiałów.

Rozpoczynamy cykl, w którym przybliżymy tematykę związaną z krwotokami w położnictwie.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejPatofizjologia krwotoku 

Chorzy na cukrzycę muszą ograniczyć a najlepiej zrezygnować z cukru. Na ratunek przychodzą słodziki, których obecnie na rynku jest bardzo dużo, tylko które z nich i czy w ogóle są bezpieczne w ciąży?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejZ cyklu cukrzyca w ciąży – bierzemy pod lupę słodziki  

Aktywność fizyczna powinna stanowić nieodzowny element dnia dla każdego z nas, a szczególnie dla chorych na cukrzycę. W wielu badaniach udowodniono, że aerobowy wysiłek fizyczny uwrażliwia tkanki na insulinę, czyli poprawia tolerancję glukozę i zmniejsza objawy choroby.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejKontynuujemy Cykl cukrzyca w ciąży — czy i jaka aktywność fizyczna jest wskazana? 

Zalecany poziom spożywania węglowodanów mieści się w przedziale 40–50% całodziennego zapotrzebowania kalorycznego. Pamiętajmy jednak, że w głównej mierze mają to być cukry złożone. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejZ cyklu cukrzyca w ciąży — cała prawda o węglowodanach 

Cukrzycę uznaję się za jedną z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku, charakteryzującą się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Mając cukrzycę planowanie ciąży ma istotny wpływ na jej przebieg, ponieważ redukuje wystąpienie zdarzeń niepożądanych u matki i płodu/noworodka.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejJak zaplanować ciążę mając cukrzycę? — rozpoczynamy cykl cukrzyca w ciąży 

Dzień dobry po wakacjach

Data: 6 Wrzesień 2019

Okres wakacji dobiega końca a my wracamy do Was ze zdwojoną siłą! Kolejnym artykułem rozpoczniemy cykl cukrzycy w ciąży, która staje się jedną z głównych chorób towarzyszących w tym okresie. Przybliżymy tematykę, metodykę radzenia sobie z tą chorobą, na co zwracać uwagę przy wybieraniu aktywności fizycznej, obalimy dietetyczne (i nie tylko) mity.

więcejDzień dobry po wakacjach 

Już jest nowy wykaz czasopism!

Prawie 31 tysięcy — tyle pozycji liczy nowy wykaz czasopism i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych ogłoszony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

więcejNowy wykaz czasopism został ogłoszony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego 

Jod — nieoceniony pierwiastek

Data: 14 Czerwiec 2019

Jod jest niezbędnym pierwiastkiem w funkcjonowaniu tarczycy. Organ ten produkuje hormony, które odpowiadają za rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego, mięśni i serca.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejJod — nieoceniony pierwiastek