Aktualności

Jeżeli wyjeżdżamy w czasie ciąży do krajów gdzie standardy sanitarne pozostawiają wiele do życzenia musimy podjąć szczególne środki ostrożności.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejZ cyklu Mama na wakacjach — profilaktyka chorób przenoszonych drogą pokarmową 

Kwas foliowy jest odpowiedzialny za regulację wzrostu i podziału komórek układu pokarmowego, nerwowego i krwiotwórczego. Dlatego w okresie prekoncepcyjnym, w ciąży oraz w trakcie laktacji istotnym jest prawidłowa podaż tej witaminy.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejDlaczego zwracamy szczególną uwagę na spożywanie kwasu foliowego w ciąży? 

Wybierając się na wakacje do egzotycznych krajów musimy wpierw zaszczepić się przeciw chorobom tropikalnym. Lista obowiązkowych szczepień jest dostępna m.in. u lekarza. Problem pojawia się w przypadku ciąży, czy w tym stanie należy poddać się szczepieniom?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejZ cyklu Mama na wakacjach — szczepienia obowiązkowe przed podróżą 

Żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla człowieka, ponieważ wchodzi w skład hemoglobiny odpowiedzialnej za transport tlenu do komórek. Niedobór między innymi żelaza w organizmie powoduje upośledzenie funkcji erytrocytów a tym samym przyczynia się do rozwoju niedokrwistości. Z tego względu bardzo ważnym jest jego prawidłowa podaż. Czy jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednią ilość żelaza z dietą?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejCzy żywienie w niedokrwistości ma znaczenie? — Kilka słów o żelazie 

Biura podróży coraz częściej w swoich ofertach zamieszczają rejsy statkiem . To doskonały sposób na przeżycie niezwykłych chwil, odpoczynek w gronie najbliższych. W tym przypadku często sam rejs staje się celem wycieczki. Czy będąc w ciąży istnieją przeciwskazania do uczestniczenia w tego typu wojażach?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejZ cyklu Mama na wakacjach — wybieramy się w rejs statkiem 

Obniżona ilość trombocytów zdiagnozowana w ciąży nazywana jest przypadkową trombocytopenią w ciąży lub trombocytopenią ciążową. Stanowi 65–80% wszystkich przypadków małopłytkowości związanej z ciążą a najczęściej występuje właśnie w trzecim trymestrze.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejTrombocytopenia w ciąży jako drugie najczęstsze zaburzenie hematologiczne 

Samolot to najszybszy i najbezpieczniejszy środek transportu a w wielu przypadkach jedyny możliwy. Ciąża nie stanowi przeciwskazania do tego typu podróży, ale należy właściwie się do niej przygotować.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejZ cyklu Mama na wakacjach – przygotowania do podróży samolotem 

Niedokrwistość to stan, w którym poziom hemoglobiny i/lub czerwonych krwinek jest obniżony w porównaniu do przyjętych norm. Objawy wynikają ze stopnia niedotlenienia tkanek m.in. nietolerancja wysiłku fizycznego, łamliwość paznokci, włosów. Niedokrwistość w ciąży jest istotnym problemem położniczym, który bezpośrednio wpływa na stan ciężarnej, płód, noworodka oraz na przebieg porodu i połogu.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejW jaki sposób niedokrwistość wpływa na ciężarną i rozwijający się płód? 

Po majówce nadszedł czas na wakacje. W biurach podróży możemy przebierać w ofertach wycieczek do wielu krajów często położonych kilka – kilkanaście godzin lotu od nas. Ogólnie nie stanowi to problemu i jesteśmy w stanie się „przemęczyć” aby tylko pozwiedzać. „Problem” powstaje kiedy jesteś w ciąży, ponieważ nie każdy środek transportu jest wskazany a tym bardziej ilość czasu w nim spędzony. W celu rozwiania wątpliwości rozpoczynamy cykl Mama na wakacjach w którym będziemy opisywali plusy i minusy każdego środka transportu oraz niektórych celów podróży.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejWielkimi krokami zbliżamy się do sezonu urlopowego. Czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne? 

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną. Co ciekawe cukrzyca ciążowa (czwarty typ w ogólnej klasyfikacji tej choroby) jest obok nadciśnienia tętniczego, niedokrwistości oraz gestozy jednym z najczęstszych i najcięższych powikłań występujących w czasie ciąży. Nieleczona powoduje szereg negatywnych następstw zarówno dla matki, jak i płodu. Jakie są prawdopodobne mechanizmy prowadzące do rozwoju cukrzycy ciążowej?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejJakie są przyczyny rozwoju cukrzycy ciążowej?