Jednym z badań, które muszą wykonać kobiety w ciąży jest doustny test tolerancji glukozy. W przypadku otrzymanych wyników badań lekarz może podejrzewać lub nie cukrzycę. Jakie są kryteria diagnostyczne dla hiperglikemii?
Artykuł dostępny TUTAJ
Istnieje kilka zmiennych, które przyczyniają się rozwoju zaburzenia jakim jest obniżenie narządów miednicy. Natomiast podkreśla się, że najsilniejszym pojedynczym czynnikiem jest przebyty poród. Dlaczego?
Artykuł dostępny TUTAJ
Niedożywienie wynika z niewystarczającego przyjmowania kalorii, składników odżywczych. U kobiet w ciąży niedożywienie istotnie wpływa na rozwój dziecka m.in. zwiększenie ryzyka nadciśnienia tętniczego, rozwoju insulinooporności a później cukrzycy.
Artykuł dostępny TUTAJ
więcejW jaki sposób niedożywienie kobiety w ciąży wpływa na rozwijający się płód?
Obniżanie narządów miednicy (POP, pelvic organ prolapse) zdefiniowano jako dające dolegliwości obniżanie jednego lub więcej spośród następujących organów: przedniej ściany pochwy, tylnej ściany pochwy, macicy lub szczytu pochwy (po histerektomii).
Artykuł dostępny TUTAJ
więcejObniżanie narządów miednicy – powszechne zaburzenie o którym się nie mówi?
W trakcie diagnostyki nadciśnienia tętniczego należy uwzględnić fizjologiczne zmiany w zakresie układu naczyniowego u kobiet z prawidłowo przebiegającą ciążą. Polegają one na zmniejszeniu oporu obwodowego i w konsekwencji — obniżeniu ciśnienia tętniczego, głównie rozkurczowego.
Artykuł dostępny TUTAJ
W Polsce każdego roku u 30 tysięcy ciężarnych stwierdza się nadciśnienie tętnicze. Dane z lat 1998–2006 wskazują, że w Stanach Zjednoczonych liczba hospitalizacji okołoporodowych ciężarnych kobiet z nadciśnieniem tętniczym wzrosła w tym czasie z 67,2 do 81,4 na 1000 porodów. Jak wyglądają kryteria klasyfikacji nadciśnienia tętniczego u kobiet w ciąży?
Artykuł dostępny TUTAJ
W 1982 roku na łamach American Journal of Obstetrics and Gynecology po raz pierwszy pojawił się opis ciężkiego powikłania nadciśnienia u ciężarnych, manifestującego się trzema kluczowymi objawami: hemolizą, zwiększoną aktywnością enzymów wątrobowych oraz małopłytkowością. Autor publikacji, doktor Louis Weinstein, stworzył do dziś używany akronim i nazwał powyższą triadę objawów zespołem HELLP.
Artykuł dostępny TUTAJ
Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym powikłaniem ciąży. Mimo dużego postępu medycyny perinatalnej, nadal stanowi ono istotny problem kliniczny. Wystąpienie nadciśnienia tętniczego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorobowości i umieralności w okresie okołoporodowym zarówno dla matki, płodu, jak i noworodka. Jak wygląda dieta w nadciśnieniu?
Artykuł dostępny TUTAJ
W unerwieniu struktur miednicy biorą udział włókna ruchowe, czuciowe i autonomiczne. Mięśnie gładkie i gruczoły miednicy są unerwione przez część miedniczną układu autonomicznego. Mięśnie poprzecznie prążkowane, skóra i narządy unerwione czuciowo otrzymują gałęzie splotu krzyżowego. Splot krzyżowy powstaje z gałęzi przednich nerwów rdzeniowych od czwartego nerwu lędźwiowego (L4), przez wszystkie nerwy krzyżowe (S1–S5) i nerw guziczny (Co) i jest największym splotem organizmu.
Artykuł dostępny TUTAJ
więcejNowy artykuł w zakładce "Dla Studenta" — Studencie, czy wiesz jak wygląda unerwienie miednicy?