Aktualności

Biura podróży coraz częściej w swoich ofertach zamieszczają rejsy statkiem . To doskonały sposób na przeżycie niezwykłych chwil, odpoczynek w gronie najbliższych. W tym przypadku często sam rejs staje się celem wycieczki. Czy będąc w ciąży istnieją przeciwskazania do uczestniczenia w tego typu wojażach?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejZ cyklu Mama na wakacjach — wybieramy się w rejs statkiem 

Obniżona ilość trombocytów zdiagnozowana w ciąży nazywana jest przypadkową trombocytopenią w ciąży lub trombocytopenią ciążową. Stanowi 65–80% wszystkich przypadków małopłytkowości związanej z ciążą a najczęściej występuje właśnie w trzecim trymestrze.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejTrombocytopenia w ciąży jako drugie najczęstsze zaburzenie hematologiczne 

Samolot to najszybszy i najbezpieczniejszy środek transportu a w wielu przypadkach jedyny możliwy. Ciąża nie stanowi przeciwskazania do tego typu podróży, ale należy właściwie się do niej przygotować.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejZ cyklu Mama na wakacjach – przygotowania do podróży samolotem 

Niedokrwistość to stan, w którym poziom hemoglobiny i/lub czerwonych krwinek jest obniżony w porównaniu do przyjętych norm. Objawy wynikają ze stopnia niedotlenienia tkanek m.in. nietolerancja wysiłku fizycznego, łamliwość paznokci, włosów. Niedokrwistość w ciąży jest istotnym problemem położniczym, który bezpośrednio wpływa na stan ciężarnej, płód, noworodka oraz na przebieg porodu i połogu.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejW jaki sposób niedokrwistość wpływa na ciężarną i rozwijający się płód? 

Po majówce nadszedł czas na wakacje. W biurach podróży możemy przebierać w ofertach wycieczek do wielu krajów często położonych kilka – kilkanaście godzin lotu od nas. Ogólnie nie stanowi to problemu i jesteśmy w stanie się „przemęczyć” aby tylko pozwiedzać. „Problem” powstaje kiedy jesteś w ciąży, ponieważ nie każdy środek transportu jest wskazany a tym bardziej ilość czasu w nim spędzony. W celu rozwiania wątpliwości rozpoczynamy cykl Mama na wakacjach w którym będziemy opisywali plusy i minusy każdego środka transportu oraz niektórych celów podróży.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejWielkimi krokami zbliżamy się do sezonu urlopowego. Czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne? 

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną. Co ciekawe cukrzyca ciążowa (czwarty typ w ogólnej klasyfikacji tej choroby) jest obok nadciśnienia tętniczego, niedokrwistości oraz gestozy jednym z najczęstszych i najcięższych powikłań występujących w czasie ciąży. Nieleczona powoduje szereg negatywnych następstw zarówno dla matki, jak i płodu. Jakie są prawdopodobne mechanizmy prowadzące do rozwoju cukrzycy ciążowej?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejJakie są przyczyny rozwoju cukrzycy ciążowej? 

Hiperglikemia w ciąży

Data: 30 Kwiecień 2019

Jednym z badań, które muszą wykonać kobiety w ciąży jest doustny test tolerancji glukozy. W przypadku otrzymanych wyników badań lekarz może podejrzewać lub nie cukrzycę. Jakie są kryteria diagnostyczne dla hiperglikemii?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejHiperglikemia w ciąży 

Istnieje kilka zmiennych, które przyczyniają się rozwoju zaburzenia jakim jest obniżenie narządów miednicy. Natomiast podkreśla się, że najsilniejszym pojedynczym czynnikiem jest przebyty poród. Dlaczego?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejPowracamy do zaburzenia obniżania narządów miednicy — czy wiesz, że poród jest jednym z czynników ryzyka? 

Niedożywienie wynika z niewystarczającego przyjmowania kalorii, składników odżywczych. U kobiet w ciąży niedożywienie istotnie wpływa na rozwój dziecka m.in. zwiększenie ryzyka nadciśnienia tętniczego, rozwoju insulinooporności a później cukrzycy.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejW jaki sposób niedożywienie kobiety w ciąży wpływa na rozwijający się płód? 

Wesołych Świąt!

Data: 19 Kwiecień 2019

więcejWesołych Świąt!