Aktualności

Wesołych Świąt!

Data: 19 Kwiecień 2019

więcejWesołych Świąt! 

Obniżanie narządów miednicy (POP, pelvic organ prolapse) zdefiniowano jako dające dolegliwości obniżanie jednego lub więcej spośród następujących organów: przedniej ściany pochwy, tylnej ściany pochwy, macicy lub szczytu pochwy (po histerektomii).

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejObniżanie narządów miednicy – powszechne zaburzenie o którym się nie mówi? 

W trakcie diagnostyki nadciśnienia tętniczego należy uwzględnić fizjologiczne zmiany w zakresie układu naczyniowego u kobiet z prawidłowo przebiegającą ciążą. Polegają one na zmniejszeniu oporu obwodowego i w konsekwencji — obniżeniu ciśnienia tętniczego, głównie rozkurczowego.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejDiagnostyka nadciśnienia tętniczego u kobiet w ciąży 

W Polsce każdego roku u 30 tysięcy ciężarnych stwierdza się nadciśnienie tętnicze. Dane z lat 1998–2006 wskazują, że w Stanach Zjednoczonych liczba hospitalizacji okołoporodowych ciężarnych kobiet z nadciśnieniem tętniczym wzrosła w tym czasie z 67,2 do 81,4 na 1000 porodów. Jak wyglądają kryteria klasyfikacji nadciśnienia tętniczego u kobiet w ciąży?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejKlasyfikacja nadciśnienia tętniczego w ciąży 

Epidemiologia zespołu HELLP

Data: 4 Kwiecień 2019

W 1982 roku na łamach American Journal of Obstetrics and Gynecology po raz pierwszy pojawił się opis ciężkiego powikłania nadciśnienia u ciężarnych, manifestującego się trzema kluczowymi objawami: hemolizą, zwiększoną aktywnością enzymów wątrobowych oraz małopłytkowością. Autor publikacji, doktor Louis Weinstein, stworzył do dziś używany akronim i nazwał powyższą triadę objawów zespołem HELLP.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejEpidemiologia zespołu HELLP 

Nadciśnienie tętnicze jest najczęstszym powikłaniem ciąży. Mimo dużego postępu medycyny perinatalnej, nadal stanowi ono istotny problem kliniczny. Wystąpie­­nie nadciśnienia tętniczego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorobowości i umieralności w okresie okołoporodowym zarówno dla matki, płodu, jak i noworodka. Jak wygląda dieta w nadciśnieniu?

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejNadciśnienie tętnicze w ciąży — co robić? 

W unerwieniu struktur miednicy biorą udział włókna ruchowe, czuciowe i autonomiczne. Mięśnie gładkie i gruczoły miednicy są unerwione przez część miedniczną układu autonomicznego. Mięśnie poprzecznie prążkowane, skóra i narządy unerwione czuciowo otrzymują gałęzie splotu krzyżowego. Splot krzyżowy powstaje z gałęzi przednich nerwów rdzeniowych od czwartego nerwu lędźwiowego (L4), przez wszystkie nerwy krzyżowe (S1–S5) i nerw guziczny (Co) i jest największym splotem organizmu.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejNowy artykuł w zakładce "Dla Studenta" — Studencie, czy wiesz jak wygląda unerwienie miednicy? 

Zaleca się, aby kobieta w ciąży i karmiąca przyjmowała wodę powoli w małych ilościach. Temperatura spożywanej wody powinna wynosić około 15°C. Odradza się wodę gazowaną, ponieważ zawarty w niej dwutlenek węgla daje błędne uczucie zaspokojenia pragnienia.

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejNowy artykuł w zakładce "Dla Kobiet w ciąży" — Którą wodę wybrać aby prawidłowo się nawadniać? 

Studencie – Dzisiaj krótko o diagnostyce niedokrwistości w okresie ciąży u kobiet po przeszczepie narządu. W każdym przypadku stwierdzenia niedokrwistości u ciężarnej po OTx konieczne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki klinicznej i laboratoryjnej. Ważne jest, aby nie przeoczyć innej niż nerkowa przyczyny niedokrwistości [4, 6].

Artykuł dostępny TUTAJ

więcejNowy artykuł w zakładce "Dla Studenta"