Z cyklu Mama na wakacjach – przygotowania do podróży samolotem

Data publikacji: 17 Maj 2019

Podróż samolotem

Linie lotnicze traktują kobiety w ciąży jako osoby ze szczególnymi zaleceniami medycznymi. Nie jest to przejaw dyskryminacji, w ten sposób przewoźnicy radzą sobie z ciążącą na nich odpowiedzialnością — zarówno za matkę jak i dziecko.

Pamiętajmy, że na pokładzie samolotu ciśnienie jest standardowo niższe i odpowiada wysokości 2000–2400 m n.p.m. Pomimo obniżonego ciśnienia prawdopodobieństwo wystąpienia niedotlenienia płodu podczas lotu jest niewielkie. Dodatkowo przez całą podróż przebywamy w wymuszonej pozycji oraz przeważnie nie ma wykwalifikowanego personelu, który mógłby przyjąć poród.

Podstawowym dokumentem, którego może zażądać pracownik przy odprawie, wejściu na pokład jest zaświadczenie lekarskie. W tym przypadku każdy przewoźnik sam reguluje od którego tygodnia ciąży ten dokument jest potrzebny:

– LOT — do 32 tygodnia ciąży nie jest wymagane

– Lufthansa — do 36 tygodnia ciąży nie jest wymagane

– Ryanair — do 28 tygodnia ciąży nie jest wymagane, po tym terminie wymagane jest zaświadczenie lekarskie wydane do 2 tyg. przed lotem

– Wizz Air — do 28 tygodnia ciąży nie jest wymagane, po tym terminie wymagane jest zaświadczenie lekarskie wydane do 6 dni przed lotem

Dodatkowo po 32 tygodniu ciąży musimy pobrać formularz MEDIF i przesłać go maksymalnie do 48 godzin przed wylotem przewoźnikowi (warto telefonicznie, mailowo upewnić się, że dokument dotarł.

W samolocie panuje niska wilgotność, dlatego należy kupić butelkę wody niskozmineralizowanej, źródlanej w sklepie bezcłowym (w ten sposób będziemy mogli wnieść ją bez problemu na pokład). Odpowiednie nawodnienie powoduje utrzymanie prawidłowego krążenia łożyskowego płodu.

Twierdzi się, że lot samolotem nie powinien trwać dłużej niż 4 godziny. W czasie podróży kobieta w ciąży powinna spacerować co około 30 minut (tylko w przypadku spokojnego lotu!) oraz prostować, zginać nogi (zabieganie ewentualnym problemom z krążeniem krwi szczególnie kończyn dolnych).

W zaawansowanej ciąży zapinanie pasów nie należy do przyjemnych i wygodnych czynności, ale jest obowiązkowe przy starcie i lądowaniu. Pasy zapinamy na wysokości miednicy (nie mogą naciskać na brzuch).

Warto jednak każdy pomysł podróży samolotem omówić z lekarzem prowadzącym ciążę.