Czy spożycie kawy może być wykorzystane do przyspieszenia regeneracji funkcji jelit po cesarskim cięciu?

Data publikacji: 21 Kwiecień 2020

Cięcie cesarskie stało się najbardziej rozpowszechnionym rodzajem operacji położniczych na świecie. Ponieważ okres po cesarskim cięciu zbiega się w czasie z karmieniem piersią i opieką nad niemowlęciem, konieczna jest odpowiednia obserwacja pooperacyjna, aby pomóc nie tylko pacjentce, ale i dziecku.

Pooperacyjna niedrożność jelit (POI) jest częstą dolegliwością po cesarskim cięciu, spowodowaną przez opóźnione opróżniane żołądka w czasie ciąży, szczególnie w trakcie porodu.

POI (Postoperative ileus) to przejściowe zaprzestanie czynności jelit, przyczyniające się do poważnego dyskomfortu pooperacyjnego pacjentek. Klinicznie, POI charakteryzuje się rozciągnięciem brzucha, brakiem odgłosów jelit, nudnościami, wymiotami, skurczami żołądka i brakiem wzdęć. Objawy POI powodują wydłużenie pobytu w szpitalu, zmniejszenie zadowolenie chorego po zabiegu, zwłaszcza po cięciu cesarskim, ze względu na opóźnienie kontaktu matki z dzieckiem. Dlatego ważnym jest znalezienie bezpiecznej metody redukcji POI. W wielu badaniach klinicznych próbowano ograniczyć POI, m.in. poprzez wczesne żywienie, ograniczanie płynów, żucie gumy, przedoperacyjne podawanie węglowodanów, analgezję zewnątrzoponową. Żadna z nich nie okazała się jednak całkowicie skuteczna. Kawa jest napojem popularnym na całym świecie i poprawia samopoczucie. Ponadto wywiera pozytywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, sercowo-naczyniowy i rozrodczy. Wiadomo także, że kawa pobudza aktywność motoryczną przewodu pokarmowego.

Istnieje ograniczony dowód w odniesieniu wpływu spożywania tego napoju na wydolność przewodu pokarmowego. W dwóch badaniach zasugerowano, że spożycie kawy po otwartej jak i laparoskopowej kolektomii wiązało się z szybszym przywróceniem aktywności jelitowej. Jednak w metodycznym badaniu PubMed, OvidSP, Google Scholar i Scopus stwierdzono tylko jedno wcześniejsze badanie wpływu kawy na zachowanie żołądkowo-jelitowe u kobiet po cesarskim cięciu. Niestety, badanie to nie mieściło się w wytycznych dotyczących poprawy powrotu do zdrowia po operacji (Enhanced Recovery After Surgery - ERAS), zgodnie z którymi wczesne karmienie jest niezbędne u pacjentów poddawanych operacji.

Sezen Bozkurt Koseoglu et al., Can coffee consumption be used to accelerate the recovery of bowel function after cesarean section?. Ginekologia Polska 2020, vol. 91, no.2